Terör ve PKK/KCK ile Mücadelede Proaktif Yaklaşımımız

terör.jpg

Teşkilatımız; bütüncül ve stratejik bakış açısı ile oluşturulan terörle mücadele politikası çerçevesinde, ülkemizi hedef alan her türlü terör faaliyetine karşı sınırlarımız içinde ve ötesinde kesintisiz mücadele yürütmektedir.


Terör örgütlerinin liderlerinin etkisiz hale getirilmesi, eylem stratejilerinin deşifresi, istihbarat yapılanmalarının çökertilmesi, kadro temininin engellenmesi, finansal/lojistik faaliyetlerinin akamete uğratılması ve propaganda aktivitelerinin etkisizleştirilmesi odaklı çalışmalar sürdürülmektedir.

“Vekil aktör” olarak terör örgütlerini kullanan rakip ve hasım güçlerin teröre verdikleri destek ve terörle kurdukları ittifakın ortaya çıkarılması da mücadelemizin önemli bir parçasıdır.

Terörle mücadelede “tehdidin kaynağında yok edilmesi” stratejisi çerçevesinde, yurt içinde etkinliği bitme noktasına gelen terör örgütü PKK/KCK’nın sınır ötesindeki mevcudiyetini hedef alan etkili hava, kara ve nokta operasyonlarımız, ulusal güvenlik bürokrasisinin tüm paydaşlarıyla koordineli şekilde kararlılıkla sürdürülmektedir. Son süreçte, millî İHA ve SİHA’ların da kullanımıyla, PKK/KCK’nın Suriye ve Irak’taki silahlı kapasitesinin yanı sıra kritik yapıları da başarıyla imha edilmektedir.

PKK/KCK ile mücadeleye yönelik yürütülen kapsamlı operasyonlar; terör örgütünde ağır tahribata yol açmış, lider kadrolarında güvenlik kaygısını artırmış ve örgütün yönetim merkezi olan Irak alanının güvenilirliğini PKK/KCK için tartışmalı hale getirmiştir.

Özellikle üst düzey PKK/KCK yöneticilerinin elimine edilmesine yönelik gerçekleştirilen operasyonlar; örgütün hareket kabiliyetini engellemiş ve eylemsel faaliyetlerini önemli ölçüde kısıtlamıştır. Ayrıca örgütün ideolojik formasyonu zayıflatılmış ve sivil halkı istismar etmeye yönelik girişimleri boşa çıkarılmıştır.

Ülkemiz terör tehdidinden tamamen arındırılana dek bu kutsal mücadeleden vazgeçilmeyecek, sınırlarımızda bir terör koridoruna asla izin verilmeyecektir. Toplumsal huzurumuzu ve ülkemizin bütünlüğünü hedef almaya yönelik hiçbir girişim sonuca ulaşamayacak, bu yönlü arayışta olan tüm yapılar mutlaka bertaraf edilecektir.