FETÖ/PDY İle Mücadelede Teşkilâtımızın Rolü

tutuklular72.png

Teşkilatımız terörle mücadele çalışmaları kapsamında PKK/KCK, DEAŞ, El Kaide, DHKP/C, MLKP vb. terör örgütlerinin yanı sıra FETÖ/PDY’ye karşı mücadelesine de kararlılıkla devam etmektedir.

Bu çerçevede 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirilen darbe girişiminin ardından Devlet çapında yürütülen kapsamlı mücadele sonucu örgütün yurt içindeki hareket alanı ortadan kaldırılmış, finans kaynakları kurutulmuş, paralel devlet yapılanması niteliğindeki “mahrem” unsurları deşifre edilerek adalete teslim edilmiştir.

Yine bu süreçte Teşkilatımız tarafından örgütün şifreli haberleşme uygulaması ByLock sisteminin kullanıcıları deşifre edilmiş, örgütün Emniyet Genel Müdürlüğümüze yönelik faaliyetlerini içeren arşivi (Garson Flaşı) ele geçirilerek çözümlenmiş ve mahrem yapıları çökertilmiştir.

FETÖ/PDY ile yurt dışındaki mücadele ise sistematik bir yaklaşımla, dost ve kardeş ülkelerin istihbarat servislerinin de katkısıyla, teknik ve hukuki imkanlardan istifade edilerek örgüt mensuplarının mevcudiyetinin bulunduğu her alanda sürdürülmekte, firari örgüt mensuplarının hareketliliği, örgüt unsurlarının para trafiği, örgüt yöneticilerinin gerek bulundukları ülkelerdeki temasları gerekse Türkiye ile devam eden irtibatları, örgütü idare eden çekirdek yönetim kadrosunun planlamaları, geleceğe yönelik hazırlıkları, bu kadro arasında geçmişe dayanan rekabet ve hizipleşmeler takip altında tutulmakta, uygun şekilde müdahaleler gerçekleştirilmektedir.

Bu kapsamda örgütün terörist eylemleri, kumpas tecrübesi, milli egemenliğe karşı kullanışlı bir aparat olma niteliği, kült örgüt yapısı açığa çıkarılmakta ve ülkemiz karşıtı faaliyetlerinin akamete uğratılması sağlanmaktadır.

Nitekim FETÖ/PDY’nin firari sorumlularına ve kilit kadrolarına yönelik yürütülen çalışmalar neticesinde 2016 yılından bu yana 28 ülkeden toplam 114 örgüt mensubunun adalete teslim edilmesi sağlanmış, farklı coğrafyalarda bu yöndeki çalışmalara devam edilmektedir.

Fırsat bulduğu zeminlerde bir kanser hücresi gibi yayılarak toplumun her kesimine hulul etmeye çalışan, özü itibarıyla siyasal iktidarı aldatma ve zor kullanma yolu ile ele geçirme amacı taşıyan FETÖ/PDY ile mücadele, Teşkilatımız tarafından stratejik çerçevede, uzun vadeli ve istikrarlı şekilde sürdürülmesi zorunlu çok boyutlu bir terörle mücadele alanı olarak ele alınmakta olup, örgütün ülkemiz açısından taşıdığı tehdit potansiyeli yok edilinceye kadar mücadeleye devam edilecektir.