Merak Edilenler

Bir casusluk ya da espiyonaj faaliyetine şahit olduğumda Teşkilât’a nasıl ulaştırabilirim?

Teşkilâtımızın web sitesinde (www.mit.gov.tr) yer alan “Bize Nasıl Yardımcı Olursun” sekmesindeki iletişim kanalından ulaşabilirsiniz.

Casusluk ve terörle ilgili şüpheli bir durumu MİT’e bildirmem neticesinde kimliğim açığa çıkar mı?

Millî İstihbarat Teşkilâtı, faaliyet konularına yardımcı olmak isteyen vatandaşların kimliklerini yüksek güvenlik içerisinde gizlemekte, herhangi bir üçüncü tarafla paylaşmamaktadır

Kimlerin telefonları dinleniyor? Telefonumun dinlendiğini nasıl anlarım?

Telefon dinleme, yargı kararı ve yasa ile sınırlanmış özel durumlarda başvurulan bir uygulamadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milleti ile bütünlüğüne, varlığına, bağımsızlığına, güvenliğine, anayasal düzenine ve millî gücünü meydana getiren unsurlarına karşı içten ve dıştan yöneltilen faaliyetlerde bulunmuyorsanız, yabancı ülkelerin istihbarat kuruluşlarının ağına düşmemişseniz telefonunuzun dinlenmesi için hiçbir neden yoktur. Yine de telefonunuzun dinlendiğinden şüphe duyuyorsanız Cumhuriyet Savcılıklarına başvurup durumun incelenmesini isteyebilirsiniz.

İhbarda bulunmak isteyenler için özel ihbar hattınız var mı? Varsa neden bunu halka açıklamıyorsunuz?

MİT’in halka açık bir özel ihbar hattı bulunmamaktadır. Ancak MİT’in internet sitesindeki mesaj formu “Bize Nasıl Yardımcı Olabilirsin?”, sözü edilen amaç çerçevesinde de kullanılabilmekte, mesajlarda aktarılan bilgiler değerlendirilmektedir.

Bazı sosyal paylaşım sitelerinde MİT’in adını veya amblemini kullanan gruplarla Teşkilâtınızın ilgisi var mıdır?

Kurumumuzun internet ortamında web sitemiz dışında bir bağlantısı bulunmamaktadır. Bu nedenle MİT adını ya da amblemini kullanan bu tür gruplara itibar edilmemesi gerekmektedir.

MİT’in internet sitesinde yer alan bilgileri ve amblemini şahsım için internet üzerinde veya başka bir şekilde kullanabilir miyim?

MİT’in internet sitesinde yer alan herhangi bir bilgiyi herhangi bir şekilde tahrif etmek ve Kurumun amblemi ile fotoğraflarını kullanmak, cezai takibata neden olmaktadır. Ayrıca, Kurumumuz adının hukuki işleme sebep olabilecek şekilde kullanılması halinde, gerekli mercilere ilgili mevzuat uyarınca suç duyurusunda bulunulmaktadır.

Yerli dizi ve filmlerde konu edilen “İstihbarat Görevlisi – MİT Görevlisi” modeli gerçeğe uygun mudur?

MİT personeli devlet memuru niteliği taşımakta, 2937 sayılı “Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Millî İstihbarat Teşkilâtı Kanunu” çerçevesinde görev yapmaktadır. Senaryo yazarları, ürünlerini pazarlayabilmek için eserlerine doğal olarak gerçeğin ötesinde heyecan ve cazibe katma ihtiyacı hissetmektedirler. Yarattıkları karakterlere odaklanan film yapımcılarının gerçekle kurgu arasındaki aralığı genişletmeleri yanlış anlamaları da beraberinde getirebilmektedir. Bu tür yapımların, ticari kaygı içerebileceği izleyici tarafından göz ardı edilmemelidir.

MİT’in medya ile ilişkileri ne boyuttadır?

Doğrudan Teşkilât Başkanı’na bağlı olan Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, MİT’i ilgilendiren konularda medya mensuplarının başvurabileceği bir mercidir. Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği ayrıca, kamuoyunun Teşkilât hakkında doğru bilgilenmesini sağlamak, MİT basın açıklamalarını yapmak ve Teşkilât’ın tanıtımına katkıda bulunmakla görevlidir. a