Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu “DEAŞ’ın sözde liderinin öldürülmesi” haberi dünya basınında geniş yer aldı

Tarih: 01.05.2023

Erdoğan, dün akşam TRT Türk, ATV Avrupa, Euro D, Euro Star, Kanal 7 Avrupa "Cumhurbaşkanı Özel Yayını"nda, MİT'in, DEAŞ'ın sözde lideri Kureyşi kod adlı kişiyi uzun süredir takip ettiğini, önceki gün bir operasyonla etkisiz hâle getirdiğini belirtti.

Reuters haber ajansı haberi, "Erdoğan, DEAŞ liderinin Suriye'de Türk istihbarat servisleri tarafından öldürüldüğünü söyledi" başlığı ile aboneleriyle paylaştı.

by2.jpg

Haberde, MİT'in Kureyşi'yi uzun süredir takip ettiği açıklamasına da yer verildi. Associated Press (AP) haber ajansı da aboneleriyle paylaştığı haberde, "Erdoğan, Türk kuvvetlerinin Suriye'de DEAŞ liderini öldürdüğünü söyledi" başlığını kullandı. AP'nin haberinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'nin terör örgütlerine karşı hiçbir ayrım gözetmeden mücadelesini sürdüreceğine ilişkin açıklaması yer aldı.


ABD

Amerikan NBC News televizyonu haberi, "Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, DEAŞ liderinin öldürüldüğünü söyledi" başlığıyla okuyucularına duyurdu. Haberde, Erdoğan'ın, MİT'in Kureyşi'yi uzun süredir takip ettiğine ilişkin açıklamasına da yer verildi. CBS News televizyonu ise haber için "Erdoğan, DEAŞ liderinin Suriye'de Türk istihbarat teşkilatı tarafından öldürüldüğünü söyledi" başlığını kullandı. Washington Post gazetesi haberi, "Erdoğan, Türk kuvvetlerinin Suriye'de DEAŞ liderini öldürdüğünü söyledi" başlığıyla yayımladı. Erdoğan'ın Türkiye'nin terör örgütlerine karşı hiçbir ayrım gözetmeden mücadelesini sürdüreceğine ilişkin açıklamasına da haberde yer verildi.


İngiltere

İngiliz yayın kuruluşu BBC, internet sitesinin ana sayfasında yer verdiği haberinde, "Erdoğan'ın, Türk kuvvetlerinin Suriye'de DEAŞ'ın liderini öldürdüğünü" açıkladığını belirtti. Sky News'in haberinde Erdoğan'ın, geçen cumartesi gecesi ve pazar günü gerçekleştirilen operasyon kapsamında, DEAŞ'ın sözde lideri Ebu Hüseyin el Kureyşi'nin etkisiz hâle getirildiğini açıkladığı kaydedildi. Haberde, Erdoğan'ın, "istihbarat teşkilatı MİT tarafından yürütülen uzun soluklu bir operasyonun parçası olarak, DEAŞ'ın sözde lideri Ebu Hüseyin el Kureyşi kod adlı kişinin etkisiz hale getirildiğini" belirttiğine işaret edildi. The Guardian gazetesi de haberin başlığında, "Erdoğan, Türk güçlerinin Suriye'deki baskında DEAŞ liderini öldürdüğünü söyledi" ifadesine yer verdi. Haberde, Erdoğan'ın, MİT'in uzun süredir el Kureyşi'nin peşinde olduğunu aktardığı belirtildi.


Almanya

Der Spiegel dergisinin haberinde, "Türk istihbarat servisi MİT, radikal terör örgütü DEAŞ'ın sözde liderini Suriye'deki bir operasyon sırasında etkisiz hâle getirdi." ifadesine yer verildi. Anadolu Ajansının kaynak gösterildiği haberde, Erdoğan'ın bir televizyon röportajında Ebu Hüseyin el Kureyşi'nin uzun süredir takip edildiğini söylediği aktarıldı. ZDF kanalının internet sitesindeki haberde de Erdoğan'ın, DEAŞ'ın sözde liderinin Suriye'de etkisiz hale getirildiğini, Ebu Hüseyin el Kureyşi'nin uzun süredir takip edildiğini söylediği ifade edildi. Welt gazetesi de Türkiye, "Suriye'deki DEAŞ lideri etkisiz hale getirildi" başlıklı haberinde operasyonun Suriye'nin kuzeyindeki Cinderes'de gerçekleştiğini duyurdu. Haberde, Türk istihbaratı ve Türkiye'nin desteklediği yerel güçlerin, Afrin'de Cinderes yakınlarındaki bir bölgeyi kuşattıkları ve terk edilmiş bir çiftlik evine operasyon düzenlendikleri vurgulandı.


Fransa

Le Figaro, La Depeche gazeteleri, DEAŞ'ın sözde lideri Ebu Hüseyin el Kureyşi'nin (Türk İstihbaratı tarafından) Suriye'de etkisiz hâle getirildiğini manşetlerine taşıdı. Fransız televizyonları BFMTV, TF1, France Info, France 24 de "Cumhurbaşkanı Erdoğan, DEAŞ'ın liderinin MİT tarafından etkisiz hâle getirildiğini duyurdu" başlıklarıyla haberlerini servis etti. Haber, Fransız gazete ve televizyonlarının yanı sıra radyo ve yerel basında da geniş yer buldu. Ülke basınındaki haberlerde ayrıca Türkiye'nin Suriye sınırında son yıllarda DEAŞ'a yönelik önemli operasyonlar gerçekleştirdiğine dikkat çekildi.


Yunanistan

Yunanistan'da Kathimerini gazetesi, "Erdoğan: DEAŞ'ın sözde lideri Suriye'de etkisiz hâle getirildi" başlığıyla verdiği haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın MİT'in, DEAŞ'ın sözde liderini uzun zamandır takip ettiğini aktardığını vurgulandı. Haberde, ABD askerinin de DEAŞ'ın liderlerine karşı Suriye'de son yıllarda çok sayıda operasyon yaptığına dikkat çekildi. Protothema gazetesi de DEAŞ'ın sözle liderinin MİT tarafından yürütülen bir operasyonla etkisiz hâle getirildiğini duyurdu.


İtalya

Il Messaggero gazetesi, el Kureyşi'nin etkisiz hâle getirilmesini, "Erdoğan: DEAŞ'ın elebaşı etkisiz hâle getirildi. Türk gizli servisi Suriye'de eylemde" başlığıyla okuyucularına duyurdu. Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün katıldığı bir programda el Kureyşi'nin etkisiz hale getirildiğini açıkladığı belirtilerek, "DEAŞ teröristleri son liderlerini de kaybetti. El Kureyşi bir yıldan az süredir elebaşıydı." ifadeleri yer aldı. Corriere della Sera gazetesi de el Kureyşi'nin etkisiz hâle getirilmesi haberine internet sitesinde yer verdi. Haberde, Erdoğan'ın El Kureyşi'nin uzun süredir takip edildiğini ve Türkiye'nin tüm terör örgütleriyle mücadelesinin süreceğini aktardığı kaydedildi. İtalyan ANSA ajansı da Erdoğan'ın DEAŞ elebaşının MİT'in düzenlediği operasyonla etkisiz hâle getirildiğine ilişkin açıklamasını, flaş haber olarak duyurdu.


Avusturya

Kamu yayıncı kuruluşu ORF, Türkiye'nin DEAŞ'ın sözde liderine yönelik Suriye'de düzenlediği operasyona ilişkin haberini, "Ankara DEAŞ liderini Suriye'de öldürdü" başlığıyla verdi. Haberde, DEAŞ'ın sözde lideri el Kureyşi'nin Suriye'de Türk gizli servisinin düzenlendiği bir operasyonda etkisiz hâle getirildiğini, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir televizyon programında açıkladığı belirtildi. Ülkenin önde gelen gazetelerinden Der Standard'ın haberinde de Erdoğan'ın TRT Türk'te yapığı açıklamaya ve Anadolu Ajansının operasyona ilişkin paylaştığı bilgilere yer verdi.


İspanya

İspanya devlet televizyonu RTVE'nin, "Türkiye, Suriye'deki bir operasyonda DEAŞ liderini öldürdü" başlığıyla verdiği haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Terör örgütleriyle mücadelemiz ayrım gözetmeksizin devam ediyor." sözleri öne çıkarıldı. Ayrıca El Mundo ve Publico gazeteleri, gelişmeyi "DEAŞ'ın sözde lideri Türk istihbaratı tarafından Suriye'de etkisiz hale getirildi" ve "Erdoğan, Türkiye'nin DEAŞ'ın liderini Suriye'de öldürdüğünü duyurdu" başlıklarıyla verdi. Europa Press ajansı da "Erdoğan, Suriye'de Türk operasyonunda DEAŞ'ın liderinin öldürüldüğünü duyurdu" başlığını kullandı.


Hollanda

Hollanda'da yayın yapan NRC gazetesi "Erdoğan: DEAŞ lideri Suriye'de öldürüldü" başlığını kullandığı haberinde, "Erdoğan'a göre Türk istihbaratı Ebu Hüseyin el Kureyşi kod adlı şahsı uzun zamandır takip ediyordu." ifadeleriyle operasyonun detaylarına yer verdi. Haberde, DEAŞ'ın Irak ve Suriye'de gücünü yitirmeye başladığı ifade edildi.


İsviçre

İsviçre'de Almanca yayın yapan SRF televizyon kanalı "Erdoğan, DEAŞ liderinin Suriye'de öldürüldüğünü duyurdu" ifadelerini kullandığı haberinden operasyonun detaylarına yer verdi. Haberde, DEAŞ'ın Irak ve Suriye'de hâlâ aktif olduğu kaydedildi.


Diğer Avrupa Ülkeleri

Bosna Hersek'in en çok okunan gazetelerinden Dnevni Avaz haberi, "Erdoğan kabul etti: Türk güçleri DEAŞ lideri lideri Ebu Hüseyin el Kureyşi'yi öldürdü" başlığıyla verdi. Klix haber sitesi de gelişmeyi "Erdoğan, Türk güçlerinin DEAŞ lideri Ebu Hüseyin el Kureyşi'yi öldürdüğünü paylaştı" başlığıyla yansıttı.

Sırbistan'daki Srna haber ajansı Ebu Hüseyin el Kureyşi'nin etkisiz hâle getirilmesini, "DEAŞ lideri Suriye'de öldürüldü" başlığıyla verirken Hırvatistan'ın önemli gazetelerinden Jutarnji List, "İstihbarat görevlileri DEAŞ liderini etkisiz hâle getirdi" başlığını kullandı.

Polonya haber ajansı PAP haberi, "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, DAEŞ liderinin öldürüldüğünü duyurdu" başlığıyla verdi. Haberde, "Erdoğan, söz konusu kişinin Türk istihbaratı tarafından uzun süredir takip edildiğini ifade etti. Bu, 2022'den beri öldürülen üçüncü DAEŞ lideri oldu." ifadeleri kullanıldı. Polonya'da yayımlanan günlük gazete Rzeczpospolita'daki haberde, "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, istihbarat teşkilatının, Suriye'de DAEŞ liderinin öldürülmesiyle sonuçlanan bir operasyon düzenlediğini duyurdu." ifadelerine yer verdi.

Litvanya Ulusal Radyo ve Televizyonu LRT de "DAEŞ lideri, MİT operasyonuyla etkisiz hâle getirildi." ifadelerine yer verdiği haberde, operasyonun detaylarını paylaştı.

Finlandiya haber ajansı YLE de gelişmeyi, "Erdoğan: DAEŞ lideri, Türk kuvvetlerinin düzenlediği saldırıda öldürüldü" manşetiyle duyurdu.


Japonya

Japonya'da devlet televizyonu ve kamu yayıncısı NHK'nın internet sitesinin ana sayfasında yer verilen haberde, "Erdoğan'ın, Türk istihbaratının Suriye'de DEAŞ'ın liderini öldürdüğünü açıkladığını" belirtti.

Haber metninde, Erdoğan'ın "Ayrım gözetmeksizin terörle mücadeleye devam edeceğiz" sözleri ile Türkiye'nin terör karşıtı harekatı sürdürme niyeti taşıdığı açıklamaları aktarıldı. Japon haber ajansı JIJI de haberinde, Erdoğan'ın, Türk istihbaratının Suriye'de düzenlediği operasyonda DEAŞ'ın sözde lideri Ebu Hüseyin el Kureyşi'nin öldürüldüğünü açıkladığını yazdı.