MİT MÜSTEŞARLARI BİYOGRAFİLER

BE Dr. İsmail Hakkı MUSA

1960 yılında Trabzon’da doğmuştur. Ortaöğrenimini ülkemizde tamamladıktan sonra, yüksek öğrenimine Fransa’da devam etmiştir. Ön lisansını 1983 yılında Strazburg Üniversitesi, Ekonomi Fakültesi’nde, lisans eğitimini 1986 yılında Nancy II Üniversitesi’nde Siyasi İktisat bölümünde tamamlamıştır. Akademik tahsilini aynı üniversitede aldığı yüksek lisans (1987) ve doktora (2008) dereceleri ile sürdürmüştür. Yüksek lisansını İktisadi Analiz alanında yapmış, doktora tezini ise Avrupa Birliği’nin Anayasallaşma Süreci konusunda vermiştir.

1988 yılında Dışişleri Bakanlığı’nda başlayan kariyerine, Genelkurmay Başkanlığı Askeri Antlaşmalar Dairesi, Cezayir Büyükelçiliği, Lyon Başkonsolosluğu ve Belçika’da bulunan Avrupa Birliği Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği’nde verdiği hizmetlerle devam etmiştir. Kazan Başkonsolosu olarak gösterdiği başarılarla, 2005’te Kazan şehrinin kuruluşunun 1000. Yıldönümü münasebetiyle Tataristan Cumhurbaşkanı Mintimer Şaripoviç Şaymiyev tarafından Şeref Madalyası’na layık görülmüştür.

Dışişleri Bakanlığı’nın idari kadrosunda verdiği hizmetlerin ardından kariyerini, Lyon Başkonsolosu ve Brüksel Büyükelçisi olarak sürdürmüştür. 2012 yılında katıldığı Milli İstihbarat Teşkilatı’nda Stratejik Analiz Başkanlığı’nı kurmuş, Teknik İstihbarattan Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı ve Dış İstihbarattan Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. 10 Şubat – 10 Mart 2015 tarihleri arasında vekaleten MİT Müsteşarı olarak görev yapmıştır.Geri